Yaratıcı Cv Oluşturmanın Püf Noktaları

İçerikler
  Cv Oluşturma

  Yaratıcı CV Nedir?

  Yaratıcı CV olarak isimlendirilen CV’ler standart şablonların esnetildiği örnekler olarak kabul edilebilirler. Çeşitli görsel unsurların CV’lere dahil edildiği bu örnekler genelde tek sayfadan oluşmaktadır ve görünümleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Standart CV’ler boş bir A4 kağıdına belli bir şablonla yazılan kişisel bilgi, beceri ve deneyimlerden ibarettir. yaratıcı CV’ler ise tüm bu bilgileri tek bakışta kişilerin önüne seren inovatif belgelerdir. Bu CV’lere bakan kişiler aday hakkında tek bakışta tüm bilgilere erişebilirler. Kağıdın daha efektif kullanıldığı bu yaratıcı CV örnekleri son yıllarda giderek yaygınlaşmaktadır. İşe alım oranını artırdığına dair çeşitli araştırmalar da mevcuttur.

  Yaratıcı CV Hazırlamak

  Bu tür bir yaratıcı CV hazırlama işlemi için öncelikle kağıt boyutu seçmek gerekir. Şayet internet üzerinden CV gönderimi yapılacaksa büyük boyutlu kağıtlar seçilebilir. Ancak pek çok kişi CV’lerini hem fiziksel hem de dijital olarak kullanabilmeyi ister. Böyle bir durum söz konusuysa kağıt tercihini A4’ten yana kullanmak akıllıca olacaktır.

  Yaratıcı CV’lerin püf noktası kağıdı fonksiyonel bir biçimde kullanmak ve gerekli olduğu yerde renkleri işin içine dahil etmektir. Çeşitli bilgilerin yer aldığı kısımları bölgelere ayırmak ve bu bölgeleri dikdörtgen içine almak gerekir. Sonrasında bu kısımları kağıt üzerinde çeşitli yerlere konumlandırarak CV’nin tasarımı belirlenir. Yaratıcı CV’lerin içerikleri klasik örneklerle aynıdır.

  Yaratıcı CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kağıtta boş alan kalmaması oldukça önemlidir. Yaratıcı CV’ler sıkıştırılmış belgeler olarak kabul edilir. Her türlü iş deneyimi, eğitim bilgisi, kişisel bilgi, proje ve başarılar yazılmasına rağmen CV’de boşlukların olması hoş bir görüntü değildir. Bu nedenden ötürü kağıdı etkili kullanmak gerekir. Başvurulan pozisyon için önem teşkil eden yada açıklanması için daha fazla yere ihtiyaç duyulan kısımlar kağıdın ortasında yer alabilir. Dil ve yazılım becerisi, hobiler ve dahil olunan projeler gibi konular kağıdın kenar kısımlarına yerleştirilebilir. Yaratıcı CV oluşturma aslında bir çeşit tasarım yapmaktır. Çeşitli örnekleri inceleyerek ve kişisel zevkinize güvenerek böylesi CV’ler oluşturabilisiniz.

   


  Cv Oluşturma