Gazetecilik mesleği sadece ülkemizde değil, dünyada da yeni sayılabilecek mesleklerden biridir ve kanun ve odalar tarafından düzenlenmektedir. Halka doğruları aktarmakla yükümlü olan gazetecilik mesleği, icra edilmesi oldukça zor ve zahmetli bir meslektir. Bundan dolayı gazeteci olarak çalışanlar birçok mesleğin almadığı yıpranma payı alarak daha hızlı bir biçimde emekli olabilmektedirler. Gazeteciler, sektör içinde birçok alanda çalışma imkânı bulabilmektedirler;

  • Gazeteler,
  • Süreli yayınlar (dergiler),
  • Televizyon ve radyolar,
  • Haber ajansları,
  • Sadece internet üzerinden yayın yapan ve haber içeriği sağlayan siteler gazetecilerin başlıca çalışma alanlarını oluşturur.

Gazetecilik, içinde birçok alt dalı bulunduran bir şemsiyedir. Muhabir, kameraman, sunucu, savaş muhabirliği, montajcılık gibi birçok alt alan mevcuttur. Böylesine geniş kariyer olanakları sunan bir hayat tarzı olan gazeteciliğe olan ilgi yükselmektedir.

İş Başvurularında da Görselliğin Önemi İçerik Kadar Önemlidir

Gazeteciliğe artan ilginin yükselmesiyle, bu alanda iş bulmak isteyen sadece gençler arasında değil, profesyoneller arasında da rekabet büyük ölçüde artmıştır. İş ve staj geçmişleri özgeçmişlerin en önemli kısımlarıdır ve sizin işe kabul edilmeniz için en önemli noktadır. Ancak, kurumlara sunulacak özgeçmişlerin tasarım ve biçimleri de özellikle gazetecilik gibi görselliğin aktif olarak kullanıldığı bir alanda daha da önem kazanmaktadır. Bundan dolayı düz beyaz bir kâğıt yerine, özel tasarlanmış, gözleri yormadan dikkat çekmeyi başaran bir özgeçmiş tasarımı hazırlamak önemlidir.

CV Hazırlama; Zorlu Bir Süreç

Özellikle büyük kurumların dikkatini çekmek zorlu bir süreçtir. Bu süreç içinde cv hazırlama önemli bir yer tutmaktadır. Kuvvetli, yetenek ve tecrübelerinizi doğru aktardığınız ve çok hırslı gözükmeden hevesinizi aktarmanız oldukça zor bir iştir. Siz de iş başvurularınıza başlamadan önce aşağıda sizinle paylaşmış olduğumuz gazeteci cv örnekleri ve cv şablonları nasıl hazırlanmış, nelere dikkat edilmiş inceleyebilirsiniz.

Aşağıda yer alan farklı cv çeşitleri arasından siz de kendinize uygun cv taslakları ve cv örnekleri bulabilirsiniz. Sitemizde yer alan her cv PDF indir seçeneğine sahiptir. indirdiğiniz özgeçmişi kendinize uyarlayabilirsiniz.


Gazeteci CV Örnekleri CV Şablonları
x

Merhaba, cv hazırlamada sorun yaşarsanız veya sizin için cv hazırlamamızı isterseniz buradan veya sitenin sol alt kısmındaki whatsapp butonundan bize ulaşabilirsiniz.