Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili ve dünyanın yaz tatilleri için en çok tercih ettiği ülkelerden biriyiz. Bununla beraber özellikle yaz aylarında iç turizmde de büyük bir hareketlenme oluyor. Ancak ülkemizin denizlerle çevrili olması ve iç turizmin bu kadar aktif olması, birçok insanın yüzmeyi tam olarak öğrenmesine yetmemektedir. Yeteri kadar iyi yüzemeyen veya denizde farklı sıkıntı ve problemler yaşayan kişiler boğulma tehlikesi yaşamakta, bu tehlikeyi yaşayanların bazı insanlar hayatlarını kaybetmektedirler. Ülkemizde yılda ortalama olarak 1400 kişi denizde boğularak hayatını kaybetmektedir. Tatil beldelerinin belediyeleri ve özel işletmeler böyle olumsuzlukları engellemek için cankurtaranlarla çalışmakta ve can kayıplarının önüne geçmeye çalışmaktadır. Can kurtaranların genel görevleri arasında;

  • Su üzerinde arama ve kurtarma,
  • Nefes almayan, bilinci kapalı, non-responsive bireylere kalp masajı uygulamak,
  • Gereken durumlarda acil tıbbi müdahale ekibi gelene kadar ilk yardım uygulamak bulunmaktadır.

Tecrübenin Yanında Görev Sınıfının da Belirtilmesi Önemli

Özel bir eğitim gerektiren cankurtaranlık mesleğinin önemi ülkemizde gitgide daha da artmaktadır. Her yıl daha fazla tatil beldesi cankurtaranlık cv havuzları oluşturmakta ve turizm sezonlarında bu havuzlardan yetenekli ve tecrübeli adaylarla çalışmayı tercih etmektedirler.

Cankurtaranlar üç sınıftır. Bronz, gümüş ve altın olarak adlandırılan bu sınıflar cankurtaranların görev yapabilecekleri ortamları belirler. Bronz sınıfta bulunan cankurtaranlar sadece havuzlarda görev alabilirken, gümüş sınıftakiler deniz ve göllerde de görev alabilir ancak açık denizlerde faaliyet gösteremez. Altın sınıfta bulunanlar her ortamda görev yapabilmektedir.

Farklı Adaylar ve Kurumlar İçin Dikkat Çeken Tasarımlar

Cankurtaranların açılan kadrolara seçilebilmeleri için dikkat çeken, fark yaratan ve akılda kalan hazır cv şablonları kullanmaları büyük avantaj sağlamaktadır. Birçok kurum ellerindeki form ve cv doldurma yöntemlerini tercih etse de cankurtaran cv örnekleri ve cv örnek şablon çeşitleri cankurtaran cv oluştur işinde büyük fayda sağlamaktadır.

Aşağıda siz cankurtaranlara dikkat çekici özgeçmişler hazırlayabilmeniz için sunduğumuz cv taslakları farklı fikirler edinmenize yardımcı olacaklardır. Listede yer alan her cv pdf indir özelliğini desteklemektedir. Bu sayede beğendiğiniz özgeçmiş taslağını düzenlemek için düzenle butonuna basıp düzenleyebilirsiniz.

Cankurtaran CV Örnekleri CV Şablonları