İş başvurularında ele alınan kriterlerden biri olan öz geçmiş dosyaları, bir diğer ifadeyle cv, kişinin eğitim bilgisi, kişisel bilgisi, deneyim bilgileri, referansları, iletişim bilgileri ve projeleri gibi genel bilgilerini içeren önemli belgelerdir. Özellikle de firmalara iletilerek firmanın kişi hakkında ön bilgiye sahip olması da amaçlanmaktadır. Kişiye herhangi bir ekstra soru sormaya gerek kalmaksızın tüm bilgilerin yer aldığı cv dosyaları ile iş arayanlar kolay biçimde iş bulabilmekte ve kendilerini de firmalara tanıtabilmektedir. Öğrenci kesimin, özellikle de son sınıf öğrencilerinin bu konulara daha da hassasiyetle yaklaşması gerekmektedir. İyi bir cv nasıl hazırlanır noktasında gerekli araştırmaları da yaparak, örnek cv dosyalarını da inceleyerek kişilerin iyi bir cv hazırlaması gerekmektedir. Etkili cv dosyalarının kişilerin işe girmesi noktasında önemli bir hamle olarak değerlendirilmesinde de yarar vardır. Cv nasıl olmalı ve cv nasıl doldurulur gibi sorular da sorarak cv dosyasının hazırlığını yapan kişilerin örnek birçok cv dosyasını da incelemesi gerekmektedir.


Cv'de Özet Bilgi Kısmına Ne Yazılır?

Cv dosyalarının en önemli alanlarından biri olan özet kısmında kişilerin hangi eğitimleri aldığı ve hedeflerinin de neler olduğuna dikkat çekmesi gerekmektedir. Ön yazı olarak da değerlendirilebilen özet yazılarının son derece etkili olması önemlidir. Karşı tarafında dikkatini çekebilecek kadar etkili hazırlanması gereken cv dosyalarının oluşturulması için gerekli birçok cv formu, şablonun da incelenmesi gerekmektedir. cvlazim.net sistemi üzerinden boş cv örnekleri ile sizler de kendinize uygun biçimde cv oluşturabilir ve neticesinde de pdf formatta cv dosyalarınızı edinebilirsiniz. 

Cv'de Fotoğraf Olmalı mı ve Cv Fotoğrafı Nasıl Olmalı

Cv dosyalarında olması gereken bileşenlerden biri de fotoğraftır. Vesikalık biçimde olması gereken ve genellikle de sağ üst tarafta olması gereken fotoğrafların resmi bir biçimde olması da gerekmektedir. Fotoğrafların CV dosyalarına resmi bir anlam kazandırdığı da bir gerçektir. Özellikle de sağ ya da sol üst tarafta olması, net biçimde görülmesi gereken vesikalık fotoğraflar cv dosyasına anlam da kazandırmaktadır.

Cv'de Yetenekler Kısmına Ne Yazılır?

Kişilerin iş bulma aşamalarında en çok dikkat ettiği ve firmayla da paylaştığı cv dosyalarındaki bilgileri eksiksiz biçimde doldurmaları gerekmektedir. Buna göre kişilerin hangi tür yeteneklere sahip olduklarını belirttiği yetenekler kısmını da iyi biçimde doldurmaları gerekmektedir. Daha çok bilgisayar becerilerinin yer aldığı yetenekler kısmında kişiler yeteneğin hangi düzeyde olduğunu da belirtebilir. Özellikle de online ortamlarda hazırlanan cv dosyalarında yetenekler kısmında yüzdelik dilimlerin oluşturulması o yetenek ile alakalı yetkinliğin ne boyutlarda olduğuna dair bilgileri de açıkça vermektedir.

Yetenekler kısmına kişilerin daha çok öğrencilerin hangi bölümde olduğuna göre yazdıkları şeyler de değişmektedir. Örnek verecek olursak yazılım mühendisliği bölümünde okuyan bir öğrencinin ya da bu bölümden mezun olan bir adayın yetenek kısmına kullandığı programlama dillerine ilişkin bilgileri ekleyebilir. İktisat, İşletme, Makine Mühendisliği ve daha birçok bölümle alakası olan kişiler de yine yeteneklerini yetenekler kısmına eklemelidir.

Cv'de Referans Nasıl Yazılır?

Referanslar iş arayanların en çok dikkat etmesi gereken konulardan biridir. Çünkü alanında son derece başarılı ve köklü şirketlere başvuran kişilerin işe girme ihtimallerinin yükselmesi açısından çok sağlam referanslara ihtiyaç duyabilir. Referanslar kısmına bilgilerin çok anlaşılır biçimde yazılması gereklidir. Buna göre referans isminin önünde varsa Dr. Prof Dr. Doç. gibi unvanların eklenmesi gereklidir. İsmin karşısına ise hangi kurumda çalıştığı, faaliyet gösterdiği bilgisinin olması gerekir. Ardından da kişinin e mail, telefon numarası, fax gibi iletişim bilgileri de eklenerek referanslar kısmı tamamlanır. Her bir referans için bu bilgilerin eksiksiz ve düzenli biçimde yazılması gerekmektedir.

Cv Mail Olarak Gönderilirken Konuya Ne Yazılır?

İş arayan, staj arayan binlerce kişinin cv dosyalarını mail yoluyla firmalar iletirken dikkat etmesi gereken konulardan biri de konuya ne yazmaları gerektiğidir. Bir ön yazı olarak da nitelendirilebilen konu kısmında kişiler kendilerini kısaca anlatmalıdır. İsim soy isim, hangi okul ve bölümden mezun olduğu ve iş mi yoksa staj mı aradığı ile alakalı küçük bilgiyi de eklemeleri işe alım noktasında kendilerini ön plana çıkarmaktadır. Çok iyi biçimde hazırlanan ön yazının, mail konusunun firma yetkilileri tarafından dikkate alındığı da bilinmelidir.


Cv'de Şablon Seçimi Nasıl Yapılır?

Cv'de şablon seçimi çok önemlidir. Cv'de ilk dikkat çeken şey herzaman tasarımdır. Sitemizde kendinize uygun cv tasarımlarına ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki cv tasarımları arasından istediğinizi seçin ve hemen düzenlemeye başlayın.
x

Merhaba, cv hazırlamada sorun yaşarsanız veya sizin için cv hazırlamamızı isterseniz buradan veya sitenin sol alt kısmındaki whatsapp butonundan bize ulaşabilirsiniz.